Zadaniem współczesnej szkoły, tej o profilu zawodowym w sposób szczególny, jest uświadomienie każdej młodej osobie, że może ona odkrywać swoje talenty, aby stać się niezależnym, społecznie wykwalifikowanym pracownikiem z dobrą perspektywą na rynku pracy. Taką możliwość stwarza uczniom Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 przy ul. Świętojańskiej 1 w Białymstoku realizacja projektu „I’m a Star” stworzonego w ramach Erasmus+ KA219 (Współpraca szkół – wymiana dobrych praktyk). Głównym celem tego przedsięwzięcia jest umożliwienie młodym ludziom samodzielnego poznania ich przyszłego zatrudnienia na skalę międzynarodową. W projekcie oprócz Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 uczestniczą  trzy inne szkoły spoza granic Polski: Pax Christi College w Druten (Holandia) – jako główny koordynator projektu,  CFP Aldo Moro w Valmadrerze (Włochy) i VOS, OA a SOUT w Chotebor (Czechy).

W ramach projektu uczniowie i nauczyciele odbywają podróże zagraniczne (mobilności), nawiązują międzynarodowe przyjaźnie, poznają nowe kultury,  metody uczenia się i różne środowiska pracy. Program każdego z pięciodniowych spotkań obejmuje zajęcia praktyczne z dziedzin, które są nauczane w danej szkole, wycieczki do lokalnych zakładów pracy, wywiady z pracodawcami i pracownikami oraz zwiedzanie zabytków i ciekawych miejsc. Uczniowie, zakwaterowani u rodzin uczniów kraju goszczącego, poznawali obyczaje, język i kuchnię danego regionu.

W dniach 11 – 15.03.2019 kolejna grupa uczniów i nauczycieli miała przyjemność uczestniczyć w spotkaniu w Druten (Holandia) w ramach projektu Erasmus+ „I’m a Star”.

Holenderscy gospodarze przyjęli nas bardzo ciepło, zarówno społeczność szkolna jak I rodziny, u których nocowali nasi uczniowie. Najwięcej czasu uczestnicy spędzili jednak na poznawaniu lokalnych przedsiębiorstw,  w których przeprowadzili wywiady z pracownikami oraz właścicielami. Na ich podstawie zostały zrobione prezentacje. Oto lista przedsiębiorstw I miejsc odwiedzonych przez uczestników:

1) Van Tiem (Druten) – Przedsiębiorstwo zajmujące się projektowaniem, produkcją i sprzedażą statków pasażerskich pływających po rzekach
2) Fitsport Kickboksen (Druten) – klub kickboxingu, uczestnicy brali udział w treningu
3) Feestxpert (Wamel) – sklep z akcesoriami karnawałowymi
4) Story Sound (Alphen) – firma zajmująca się nagłośnieniem dużych eventów, koncertów oraz sprzedażą sprzętu nagłosnieniowego
5) Diervoort (Nijmegen) – ferma serów holenderskich
6) Van Wamel (Boven-Leeuven) – przedsiębiorstwo zajmujące się projektowaniem, produkcją oraz sprzedażą kosiarek rolniczych oraz maszyn do sortowania jabłek
7) Willems (Boven-Leeuven) – Firma zajmująca się produkcją luksusowych jachtów (konstrukcje aluminiowe), konstrukcji stalowych mostów.
8) Muzeum niewidomych ludzi (Nijmegen) – miejsce gdzie można poczuć na własnej skórze jak to jest być niewidomym. W tym muzeum przewodnikami są osoby niewidome.

W ostatni dzień pobytu uczniowie mieli za zadanie przygotować  prezentacje dotyczące poszczególnych  przedsiębiorstw. Praca w grupach międzynarodowych nie należała do najłatwiejszych ale z pewnością  przyczyniła się do doskonalenia umiejętności językowych. Efekty pracy znajdą się w portfolio projektu.

Mimo iż przez cały pobyt padał deszcz i wiał silny wiatr to atmosfera była serdeczna i ciepła.